Logujte se prosím vaším FJFI účtem, pokud ho máte (login je pouze username, ne e-mailová adresa, heslo je od FJFI uctu, ne od UserMap uctu, je potřeba nejprve zvojit "FJFI Account").
12-15 September 2022
FJFI ČVUT v Praze
Europe/Prague timezone

K$_{(1-x)}$Li$_x$TaO$_3$ - krystal s neobvyklou dynamikou feroelektrického fázového přechodu

Not scheduled
Seminární místnost S021 + MS Teams (FJFI ČVUT v Praze)

Seminární místnost S021 + MS Teams

FJFI ČVUT v Praze

Trojanova 13., Praha 2 + online

Description

Za pomocí širokopásmové dielektrické spektroskopie, Ramanovy spektroskopie, generace druhé harmonické a měření pyroproudu byl potvrzen perkolační charakter feroelektrického (FE) fázového přechodu v krystalech K$_{(1-x)}$Li$_x$TaO$_3$. Tyto techniky umožnily studovat dielektrickou odezvu krystalu v oblasti 1 Hz – 20 THz a prozkoumat dynamiku měkkých fononových a relaxačních módů. Výsledky experimentů ukazují na vnitřní nehomogenitu FE fáze vykazující koexistenci FE domén a polárních nanoklastrů.

Primary author

Dalibor Repček (CTU FNSPE)

Co-authors

Dr Dmitrij Nuzhnyy (Institute of Physics, Czech Academy of Sciences) Jan Petzelt (Institute of Physics, Czech Academy of Sciences) Elena Buixaderas (Institute of Physics, Czech Academy of Sciences) Viktor Bovtun (Institute of Physics, Czech Academy of Sciences) Maxim Savinov (Institute of Physics, Czech Academy of Sciences) Stanislav Kamba (Institute of Physics, Czech Academy of Sciences) Martin Kempa (Institute of Physics, Czech Academy of Sciences) Petr Kužel (Institute of Physics, Czech Academy of Sciences) Zbigniew Trybula (Institute of Molecular Physics, Polish Academy of Sciences)

Presentation Materials

There are no materials yet.

Paper