Logujte se prosím vaším FJFI účtem, pokud ho máte (login je pouze username, ne e-mailová adresa, heslo je od FJFI uctu, ne od UserMap uctu, je potřeba nejprve zvojit "FJFI Account").
12-15 September 2022
FJFI ČVUT v Praze
Europe/Prague timezone

Rekonstrukce Landauovské energie feroelastického chování slitiny Ni-Fe-Ga(Co)

Not scheduled
Seminární místnost S021 + MS Teams (FJFI ČVUT v Praze)

Seminární místnost S021 + MS Teams

FJFI ČVUT v Praze

Trojanova 13., Praha 2 + online

Description

Tento příspěvek popisuje sestrojení energetické funkce popisující chování feromagnetické slitiny s tvarovou pamětí Ni-Fe-Ga(Co) v rámci Landauovy teorie. Monokrystalický vzorek byl podroben tahové zkoušce a rezonanční ultrazvukové spektroskopii v širokém intervalu teplot. Z naměřených křivek závislosti napětí na deformaci byly odvozeny konstanty landauovské volné energie 4. řádu. Tato energie věrně zachycuje klíčové vlastnosti slitiny, jako je například existence kritického bodu nebo vývoj Youngova modulu s teplotou.

Primary author

Co-authors

Petr Sedlák (CTU FNSPE) Hanuš Seiner (CTU FNSPE / IT CAS) Elena Villa (CNR ICMATE Sede di Lecco, Italy) Masaki Tahara (IIR, Tokyo Institute of Technology, Japan) Hideki Hosoda (IIR, Tokyo Institute of Technology, Japan) Volodymyr Chernenko (University of Basque Country, Bilbao, Spain)

Presentation Materials

There are no materials yet.

Paper